Kontakta oss!

Region Kronoberg äger vi tillsammans. Därför vill vi höra vad du som medarbetare, patient och/eller regioninvånare tycker och ta del av din vardag.  Det är bara tillsammans vi kan utveckla Region Kronoberg!

Tveka inte att höra av dig till oss om du vill att vi ska besöka din arbetsplats eller lyssna till ditt förslag.

 

Övergripande kontakt:

Henrietta Serrate, regionstyrelsens andre vice ordförande tillika regionråd
076-895 53 75
henrietta.serrate@kronoberg.se

Robert Olesen, hälso- och sjukvårdsnämndens andre vice ordförande samt gruppledare för Socialdemokraterna i Region Kronoberg
076-720 76 15
robert.olesen@kronoberg.se

Emelie Öberg, politisk sekreterare för Socialdemokraterna i Region Kronoberg
070-984 48 42
emelie.oberg@kronoberg.se

Kontaktuppgifter till våra gruppledare i nämnder och styrelser:

Henrietta Serrate, regionstyrelsens andre vice ordförande tillika regionråd
076-895 53 75
henrietta.serrate@kronoberg.se

Robert Olesen, hälso- och sjukvårdsnämndens andre vice ordförande samt gruppledare för Socialdemokraterna i Region Kronoberg
076-720 76 15
robert.olesen@kronoberg.se

Peter Freij, trafiknämndens andre vice ordförande
076-720 76 38
freij.peter1@gmail.com

Lovisa Alm, kulturnämndens andre vice ordförande
070-567 16 01
lovisa.alm@kronoberg.se

Joakim Pohlman, regionala utvecklingsnämndens andre vice ordförande
070-331 23 00
joakim.pohlman@markaryd.se

Magnus Carlberg, folkhälsoberedningens andre vice ordförande
073-506 44 95
magnus.carlberg@kronoberg.se

RosMarie Jönsson Neckö, regionfullmäktiges andre vice ordförande
070-974 18 21
ros-marie.jonsson-necko@kronoberg.se 

Michael Sjöö, patientnämndens vice ordförande
michael.sjoo@kronoberg.se

Charlotta Svanberg, ordförande i revisonen
charlotta.svanberg@kronoberg.se

Kontaktuppgifter till alla regionpolitiker:

Region Kronobergs hemsida hittar du kontaktuppgifter till alla socialdemokratiska regionpolitiker.

facebook Twitter Email